Popis funkcie a technického riešenia
Technológia MBR je určená pre biologické čistenie komunálnych odpadových vôd so zvýšenými požiadavkami na kvalitu vypúšťaných vôd. Dočistenie odpadových vôd na požadované výstupné parametre sa uskutočňuje prostredníctvom ultrafiltračnej jednotky MBR, ktorá je inštalovaná pred čerpadlom, ktoré vyčerpáva vyčistenú vodu do revíznej šachty za ČOV, resp. do recipienta. Po dočistení je možné vodu použiť ako úžitkovú vodu (napr. na splachovanie WC a pod.).
V prvej fáze čistenia sa odpadová voda zbavuje najhrubších nečistôt v komore hrubého predčistenia, kde prebieha jemnobublinná aerácia v kontinuálnom režime. Po predčistení nasleduje vlastná aktivácia v druhej komore, kde takisto prebieha jemnobublinná aerácia v kontinuálnom režime. V tejto fáze čistenia sa odstraňujú zvyškové nečistoty v odpadovej vode. V tretej fáze voda preteká cez ultrafiltračnú jednotku MBR, kde sa zbavuje i bakteriálnych nečistôt (ultrafiltráciu je možné v oblasti úpravy vôd označiť ako dezinfekčnú membránovú operáciu). Utrafiltračné membrány sú porézne a zachytávajú makromolekuly, všetky typy mikroorganizmov (vírusy a baktérie ) a všetky typy častíc. Veľkosť odstránených nečistôt ultrafiltráciou je v rozpätí od 0,1 až do 0,01μm. Vďaka ultrafiltrácii sa účinnosť ČOV NATURA s technológiou MBR mnohonásobne zvyšuje oproti štandardnému prevedeniu SBR, čo platí aj v prípade nepravidelného nátoku.
Technológia MBR je nehlučná a manipulácia s produktami čistiaceho procesu je bez zápachová. Dúchadlá ako zdroje tlakového vzduchu na prevzdušňovanie vody a ultrafiltrácie sú umiestnené v plastovom kryte, ktorý je umiestnený v nádrži ČOV alebo samostatnej plastovej šachte mimo nádrže ČOV, kde sú chránené pred poveternostnými vplyvmi.
ČOV je možné doplniť o kalojem pre uskladnenie a stabilizáciu prebytočného kalu.
Nádrže ČOV sú železobetónové (technológiu je takisto možné montovať aj do samonosných plastových nádrží, pokiaľ nie je v mieste osadenia ČOV spodná voda).